Home Page > #GazetecilikSuçDeğildir: Cumhuriyet davası 25 ve 26 Aralık tarihlerinde devam ediyor.

Cum

Read in English 

Acil Çağrı

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının 24 Temmuz 2017 tarihinden bu yana İstanbul’da devam eden davası, 25 ve 26 Aralık tarihlerinde beşinci duruşuma ile devam edecek. Söz konusu davada, gazetede çalışan 17 gazeteci, avukat ve yönetici teröre yardım ve yataklık suçlamalarıyla yargılanmaktalar. Uluslararası PEN, Türkiye PEN, Belçika/Flanders PEN, İsviçre- Italyan ve Retho-romash PEN ve Suisse Romand PEN ve daha birçok ifade özgürlüğü kuruluşu, bugüne kadar süregelen davaların hepsine tanıklık ettiler. Uluslararası PEN ve PEN Belçika/Flanders PEN’den temsilciler, 25-26 tarihlerinde gerçekleşecek olan duruşmaya da gözlemci olarak katılacaklar ve gelişmeleri mümkün olduğunca Twitter’da paylaşıyor olacaklar. Uluslararası gözlemcilerden biri olarak bu mesajları sosyal medyada olabildiğince görünür kılmak için yardımınızı rica ediyoruz. Tüm gelişmeler için @pen_int adlı twitter hesabımızı izleyebilir, gelişmeleri #GazetecilikSuçDeğildir etiketi ile yeniden paylaşabilir veya alıntılayabilirsiniz.

Daha fazla destek için:

  • Yerel veya bölgesel medyanızda Cumhuriyet davası hakkında yazı yazabilir;
  • Sosyal medya üzerinden #GazetecilikSuçDeğildir etiketiyle davanın detaylarını paylaşabilir ve başkalarını gelişmeleri takip etmeye teşvik edebilirsiniz.

Ne Olmuştu?

Türkiye’de yaşanan son olaylara birlikte değerlendirildiğinde, Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının aleyhinde seyreden bu davanın, gazeteciliği cezalandırmaya yönelik politik amaçlı bir çabası olduğu yönündeki argümanları göz ardı etmenin zor olduğu görülmektedir. Uluslararası PEN, davanın, özellikle Temmuz 2016’da gerçeklesen darbe teşebbüsünden bu yana artarak süregelen, gazeteciliği şiddetli aşırılıkla bir tutan bir teoriye dayandırılıyor olması konusunda son derece endişeli. Yetkililer, suçlamalara uygun bir soruşturma yapmakta başarısız oldu ve savcılık, yargılanma süreci boyunca iddialarını zayıf deliller, son derece dayanıksız ilişkilendirmeler ve uzmanlıkları şüpheli olan bilirkişilerin tercih edilmesi üzerine dayandırarak ispatlamaya çalıştı. Bu sebeplerden dolayı dava, mahkemenin bağımsızlık ve tarafsızlık eksikliğini ortaya koyan adil yargılama ihlalleriyle bugüne kadar gölgelendi. Bu süreçte Cumhuriyet gazetesinin dört üyesi olan Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Akın Atalay ve Emre İper’in tutuklu olarak yargılanması ise hala devam ediyor: Uluslararası PEN, tutuklu dört Cumhuriyet Gazetesi üyesinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmaları için çağrısını yineliyor. Uluslararası PEN, diğer ifade özgürlüğü kuruluşlarıyla birlikte, Murat Sabuncu, Akın Atalay ve Ahmet Şık’ın da dahil olduğu 10 kişinin tutuklu yargılama halinin devam etmesiyle ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine üçüncü bir taraf olarak müdahale etti ve gelişmeleri takip etmeye devam edecek.

Daha fazla ayrıntı için, PEN International, Koops Mill, 162-164 Abbey Caddesi, Londra, SE1 2AN, İngiltere adresiyle, +44 (0) 20 7405 0338 numaralı telefonla, ya da laurens.hueting@pen-international.org elektronik posta adresinden Laurens Hueting ile iletişime geçiniz.