Home Page > TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL, PEN’E YAPTIĞI AÇIKLAMADA, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİNİN TÜRKİYE’NİN İLERLEYİŞİNE GÖLGE DÜŞÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

ANKARA, 13 KASIM 2012: Uluslararası PEN’den gelen bir heyetle bugün yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ifade özgürlüğüne duyduğu kişisel bağlılığı ifade etti. PEN’in Türkiye’de tutuklu bulunan veya yargılanmakta olan yazar, gazeteci ve yayıncıların sayısındaki artış karşısında duyduğu kaygıyı dile getirmesi üzerine Cumhurbaşkanı, davaları yakından takip ettiğini söyleyerek heyete güvence verdi.

“Türkiye’de gerçekleşmekte olan pek çok olumlu şey var, ancak bu türden kaygılar, kaydettiğimiz ilerlemeye gölge düşürüyor,” diyen Cumhurbaşkanı, “Ayrıca bu tür olaylar uluslararası düzlemde yankı buluyor. Bu gelişmeler beni derinden üzüyor. Üstelik, Cumhurbaşkanı olarak ben, bunların çözüme kavuşmasını ve ülkenin gündeminden kalkmasını herkesten çok arzu ediyorum” diyerek sözlerine devam etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin özellikle son 10 yıl içinde gerçekleştirdiği demokratik gelişmenin altını çizerken, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilen demokratik reformlar sayesinde kamusal alanda ciddi bir özgürleşme yaşandı; daha önce birer tabu olan pek çok konu bugün özgürce tartışılabiliyor. Kol kola giden ekonomik ve demokratik reformlar zenginlik ve özgürlük getirerek toplumumuzu ciddi bir şekilde dönüştürdü. Bazı sorunlu uygulamalar her demokraside olabilir; bunların son yıllardaki önemli başarılara gölge düşürmesini hiç istemem.”

Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirilen reformları görmezden gelerek yapılan eleştirileri adil bulmadığını da sözlerine ekledi.

PEN heyeti Cumhurbaşkanı’na, PEN’in ilgilendiği meselelerinin, ya tutuklu bulunan ya da yargılanma süreci devam eden yazar, gazeteci ve yayıncıların bazı önemli davalarını da içeren bir özetini sundu. PEN, hükümetten, hiçbir tutuklu veya sanığın barışçıl ifade hakkını kullanması yüzünden cezalandırılmadığının tespiti için tüm benzeri davaları derhal gözden geçirmesini, ayrıca hak ihlaline uğramak suretiyle halihazırda alıkonan, cezaevinde tutulan veya mahkemelerde yargılanan tüm şahısları salıvermesini talep etti.

PEN heyeti, suçların tanımını çok geniş tutan, tutarsızca uygulanan ve hiçbir terör ya da şiddet eylemi tasarlamamış, gerçekleştirmemiş veya bu tür eylemlere destek vermemiş kişilere karşı da kullanılan Türkiye Terörle Mücadele Kanunu hakkındaki hususi kaygılarını Cumhurbaşkanı Gül’e iletti. Terörle mücadelede en etkili yöntemin demokratik alanı daha da genişletmek olduğunu hatırlatan Gül, “terörist grupların demokratik reformlardan rahatsız olduklarını ve süreci baltalamak için terör eylemlerini artırdıklarını” belirtti.

Uluslararası PEN’in başkanı John Ralston Saul görüşmeden sonra şu açıklamayı yaptı: “Cumhurbaşkanı Gül’ün, ifade özgürlüğü ihlallerinin Türkiye’nin geleceğine darbe vurduğunu kabul etmesi önemli. Gül’ün, ifade özgürlüğüne, ayrıca temel insan haklarının terörizm karşısındaki en iyi ve en etkin araç olarak savunulması ve geliştirilmesine duyduğu şahsi bağlılık bizi özellikle umutlandıran hususlar. Şu an itibariyle Türkiye’de cezaevinde bulunan meslektaşlarımızın salıverilmesine ilişkin sürecin bugünkü görüşmeden sonra hız kazanacağını umuyoruz.”

PEN Türkiye’nin başkanı ve PEN’in kaygılarını dile getirmek üzere bu hafta Türkiye’de bulunan yirmi PEN dünya temsilcisinden biri olan Tarık Günersel ise şöyle konuştu: “Bu görüşme Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkıda bulunacak. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de ifade özgürlüğü ve insan hakları konularında ilgilendiğimiz meseleleri anlıyor ve destekliyor.”

Uluslararası PEN heyeti, Ankara’da devlet yetkilileri, siyasiler ve diplomatik toplum üyeleriyle; İstanbul’da ise yazarlar ve yayıncılarla görüşmelerde bulunmak için şu anda Türkiye’de. Uluslararası heyet, PEN Tutuklu Yazar Günü anma etkinlikleri için 15 Kasım’da Türk meslektaşlarımızla buluşacak. 17-18 Kasım’da ise PEN, İstanbul Kitap Fuarı’nda tartışma panelleri düzenleyecek.

Heyet, 15 Kasım 2012 günü saat 11’de İstanbul’da Cezayir, Hayriye Caddesi 12, Galatasaray, Beyoğlu adresinde bir basın toplantısı düzenleyecek.

PEN’in Abdullah Gül’e sunduğu bildiri şu adresten okunabilir: http://www.pen-international.org/newsitems/pen-international-calls-for-releases-and-reform-of-laws-restricting-turkey’s-writers-publishers-and-journalists/

Uluslararası PEN Örgütü, yazını yüceltir ve ifade özgürlüğünü ileri taşımaya çabalar. 1921’de kurulmuş olan örgütün şu anda 100’ü aşkın ülkede 144 merkezi ve uluslararası toplumdan birçok yazar üyesi bulunmaktadır. Programlarımız, kampanyalarımız, etkinliklerimiz ve yayınlarımız, farklı yazarlar arasında uluslararası düzlemde dayanışma ve işbirliği köprüsü kurmaktadır. Uluslararası PEN, gayrisiyasi bir örgüt olup Birleşmiş Milletler ve UNESCO’ya danışmanlık yapmaktadır.
www.pen-international.org

Ayrıntılı bilgi için lütfen şu iletişim bilgilerini kullanarak Sara Whyatt ile irtibata geçiniz: sara.whyatt@pen-international.org, +44 (0)78 753 1071 738 or +44 (0)207 405 0338