Home Page > Uluslararası PEN Türkiye’de referandum sonrası gerçekleşen saldırıları ve tutuklamaları kınıyor

C9wChoSW0AIML9W

 

 

 

 

 

 

 

19 Nisan 2017 – 16 Nisan 2017’de yapılan referandum sonrası Türkiye’den gelen seçmenlere yönelik saldırı ve tutuklama haberleri Uluslararası PEN’i alarma geçirdi.

Uluslararası PEN özellikle Kanal D’deki işinden “Hayır” oyu vereceğini belirttiği için kovulan gazeteci ve yazar İrfan Değirmenci’nin evine yapılan silahlı saldırı ve ülke genelinde 14 şehre yayılan protestolar sırasında 63 “Hayır” oyu veren vatandaşın “Evet’in meşru olmadığı yönünde halkı galeyana getirmek” suçuyla gözaltına alınması ile ilgili son derece kaygılı olduğunu belirtti.

Referandumun muhalefet partileri ve Uluslararası PEN tarafından dün yayınlanan bir açıklama ile karşı çıkılan sonuçları uluslararası gözlemci grubu AGİT tarafından da eleştirildi. AGİT(OSCE), raporunda referendumun “eşitsiz bir ortamda” yapıldığını söyleyerek, olağanüstü hal altında ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların, bağımsız yargı ve medyanın eksikliğinin, “Hayır” kampanyasına polis müdahalelerinin ve kamu kaynaklarının taraflı kullanımının endişe uyandırdığını, ve seçimin meşrutiyetine soru işaretleri getirdiğini belirtti. AGİT raporunda ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim günü mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesini öngören tartışmalı bir karar aldığının altını çizerek kararın seçimlerde “çok önemli bir teminatı kaldırdığını ve yasaya aykırı olduğunu” açıkladı.

Uluslararası PEN, gelişmeleri takip ederken barışçıl bir şekilde ifade ve toplanma özgürlüğünü kullanan kişilere karşı bu saldırıları, gözaltı ve tutuklamaları kınıyor ve Türk hükümetine bir an önce ifade özgürlüğüne gittikçe artan baskısını bitirmesi, seçim sonrası olağanüstü hali üç ay daha uzatma kararını geri çevirmesi ve hukukun üstünlüğünü onarması çağrısını yineliyor.

Daha fazla bigli için,  Policy and Advocacy Manager Sarah Clarke ile iletişime geçebilirsiniz: sarah.clarke@pen-international.org